Klasa Laser  

 

Standard

Radial

4,7

Długość całkowita.

4,23m.

 

 

Szerokość całkowita

1,37m.

 

 

Zanurzenie

0,15m.

 

 

Zanurzenie z mieczem

0,70m.

 

 

Wysokość masztu

6,16m.

5,56m.

5,10m.

Ożaglowanie

7,06m.2

5,76m2

4,7m2

Masa kadłuba

58kg

 

 

Polskie stowarzyszenie Regatowe Klasy Laser 

Krajowy ranking klasy Laser z dnia 16.10.2000r.

Laser Standard 2000

Mistrz Olimpijski - Ben Ainslie (Wielka Brytania)

Mistrz Świata - Robert Scheidt (Brazylia)

Mł..Mistrz Świata'99 - Francisco Sanchez Ferrer (Hiszpania)

Mistrz Europy - Ben Ainslie (Wielka Brytania)

Mistrz Europy Jun. - Marin Misura (Chorwacja)

Mistrz Polski - Maciej Grabowski, YKP Gdynia

Mistrz Polski Jr. - Artur Wilandt, Zatoka Puck

Krajowy ranking klasy Laser Radial z dnia 16.10.2000r. 

  2000 Laser Radial EUROPA CUP

Laser Radial 2000

Mistrz Świata - Fredrik Lassenius (Szwecja)

Mistrz Świata Jr. - Guray Zumbul (Turcja)

Mistrzyni Świata - Katarzyna Szotynska 

Młodzieżowa Mistrz. Świata'99 - De Turkheim Sophie (Francja)

Mistrz Polski - Marcin Rudawski, MKS SWOS W-wa

Mistrz Polski Jr. - Karol Rosner, Pogoń Szczecin

Kiedy w roku 1970 konstruktor Bruce Kirby budował swój kolejny jacht, którego nazwał Laserem nie przypuszczał, że będzie to najpopularniejsza łódka olimpijska u kresu XX wieku. Stworzona dla masowej turystyki, szybko doceniona została przez żeglarzy regatowych.

W ciągu blisko trzydziestu lat istnienia tej klasy producenci sprzedali ponad 166 tyś Laserów. Dzięki tak dużej popularności bez przeszkód stała się w 1996 roku męską klasą olimpijską. Do Polski pierwsze Lasery dotarły około 5 lat temu, tłumacząc tym samym dlaczego nie było reprezentanta Polski w tej klasie na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. Mimo, że historia tej klasy w Polsce jest bardzo krótka to jej zainteresowanie jest aktualnie największe wśród klas olimpijskich. Niska cena i popularność skłania wielu “optimiściarzy” i “cadeciarzy” do podjęcia wyzwania jakie stawia Laser. Dzisiaj Polskie Stowarzyszenie Regatowe Klasy Laser zrzesza około 80 członków i liczba ta z każdym rokiem rośnie.

Należy zwrócić uwagę, że Laser to nie tylko klasa olimpijska. Jeżeli mówimy o klasie olimpijskiej to mamy na myśli wersję Laser Standard. Natomiast dla młodszych lub lżejszych zawodników stworzone zostały wersje Radial i 4.7 . Kadłub jest jeden i ten sam, dla wszystkich wersji, do których należy dobrać tylko odpowiedni maszt i żagiel. Każdy, począwszy od dzieci w wieku 12 lat po rodziców może się ścigać się na Laserze, gdyż regaty w kraju i na świecie są rozgrywane dla każdej kategorii wiekowej i wersji Lasera. Optymalna waga na Lasera Standard to 78kg i min. 180cm wzrostu. Lżejsi mężczyźni oraz kobiety ścigają się na Radialu, natomiast wersja 4.7 jest typowo szkoleniową łódką dla najmłodszych.

Żeglowanie na Laserze wymaga od zawodnika ogromnej sprawności fizycznej, refleksu i wyczucia. Dzięki swojej konstrukcji (długi wąski kadłub) Laser jest łatwo wywrotny, szczególnie na kursach z wiatrem, natomiast pod wiatr trudny w wybalastowaniu. Te cechy sprawiają, że jest to niezmiernie trudna klasa i sukces osiągnięty w regatach jest wynikiem techniki prowadzenia łodzi, taktyki i kondycji fizycznej. Nie można nadrobić strat osiąganych w złym prowadzeniu łodzi np. lepszym żaglem, gdyż łódka ta jest monotypem i wszyscy startujący w regatach ścigają się na identycznym sprzęcie od jednego producenta(...)

Bartłomiej Szotyński